Nowy Samsung Galaxy S21 FE to najbardziej przystępna cenowo oferta z gamy flagowców, dopóki firma nie zapowiedziała nowej serii S22. Smartfon ma topowy chipset Snapdragon 888, wysokiej jakości wyświetlacz i aparaty. Trudno nawet nazwać go uproszczoną wersją S21. Ale w takim razie nasuwa się pytanie: dlaczego dwa niemal identyczne urządzenia? A w połowie 2021 roku pojawiły się nawet pogłoski, że model zostanie anulowany z powodu kryzysu na rynku półprzewodników, ale sceptyczne oczekiwania nie sprawdziły się.
To prawda, że premiera urządzenia została opóźniona: w międzyczasie spadły ceny Galaxy S21, niedługo zostanie zaprezentowany nowy Galaxy S22 - a potem do sprzedaży trafi Galaxy S21 FE. Jednak Samsung zawsze miał dużą i zróżnicowaną rodzinę urządzeń, więc nie szukajmy logiki w klonowaniu, tylko zabierzmy się do testowania.
Sprawdź też: 9 porad i wskazówek dotyczących Samsunga Galaxy S21
Specyfikacja Samsung Galaxy S21 FE
- - Ekran: 6,4″, 1080 × 2400, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz;
- - Chipset: Qualcomm Snapdragon 888 5G;
- - Pamięć: 6/128GB lub 8/256GB;
- - Aparaty: główny 12MP (f/1.8) ze stabilizacją optyczną, szerokokątny 12MP (f/2.2), TV 8MP (f/2.4), przedni 32MP (f/2.2);
- - Łączność: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC;
- - Dźwięk: głośniki stereo;
- - Bateria: 4500mAh, 25W szybkie ładowanie, 15W ładowanie bezprzewodowe, ładowanie wsteczne;
- - Wymiary: 155,7 × 74,5 × 7,9 mm;
- - Waga: 177 g.
Wygląd
Smartfon wygląda jak Galaxy S21: korpus wykonano z tworzywa sztucznego, a wzdłuż boków biegnie aluminiowa ramka. Przypomnijmy, że droższe S21+ i S21 Ultra korzystają ze szkła, ale bazowy S21, podobnie jak S21 FE, oferuje także poliwęglan. Jest dobry, bo nie brudzi się i nie rysuje, wystarczy przetrzeć raz dziennie szmatką i smartfon jest jak nowy.
Jeśli używasz telefonu bez etui, poczujesz różnicę. Nie można pomylić dobrego szkła z plastikiem, ale jeśli zaraz po zakupie włożysz nowe urządzenie do etui, to nie ma sensu narzekać na plastik, i tak go nie zauważysz.
Smartfon, podobnie jak inne modele z serii S21, otrzymał ochronę przed pyłem i wilgocią na poziomie IP68 - wszystko na najwyższym poziomie. Złącza są minimalne: port USB Type-C znajduje się na dolnej krawędzi, obok jest tacka na kartę SIM, nie ma też otworu na słuchawki przewodowe. Dźwięk dociera przez głośniki stereo, o przyzwoitej jakości.
Wymiary Galaxy S21 FE różnią się nieco od "zwykłego" S21: jest on nieco wyższy ze względu na większą przekątną. Różnicę w wielkości wyświetlaczy trudno byłoby wyczuć, gdyby nie postawienie obok siebie S21 i S21 FE. O ile pierwszy z nich będzie miał 6,2 cala, to drugi 6,4 cala przy tej samej rozdzielczości.
Pozostaje dodać, że optyczny skaner linii papilarnych jest szybki, ale momentami zdarzają się dziwne sytuacje, w których ledwo rozpoznaje palec lub w ogóle nie reaguje. Rozwiązaliśmy usterkę poprzez ponowne uruchomienie telefonu.
Przeczytaj także: Samsung Galaxy S21 vs S21+ vs S21 Ultra: różnice
Zobacz także: Recenzja Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Wyświetlacz
Pod względem jakości ekranu S21 FE nie różni się od S21: jedyną różnicą jest zwiększona przekątna. Cechy jak we flagowcu: obsługa 120Hz, rozdzielczość 1080 × 2400 pikseli, wysoka jasność, doskonały kontrast i dwa gotowe profile kolorów: jeden bardziej realistyczny, drugi tradycyjnie nasycony jasnością.
Wyświetlacz z Gorilla Glass Victus nie ma zakrzywionych krawędzi. Takie rozwiązanie, jak na nasz gust, jest wygodniejsze i praktyczniejsze: brak przypadkowych błędów w pisaniu, łatwiejsze przyklejenie szkła ochronnego. Choć szkło nie jest konieczne: powłoka jest trwała i nie rysuje się, jak w tych samych iPhone'ach, gdzie ekran jest bardzo delikatny.
Chcielibyśmy też zobaczyć wbudowaną funkcję zmniejszającą zmęczenie oczu podczas korzystania z telefonu w ciemnych warunkach: migotanie podświetlenia może być nieprzyjemne. Na plus należy jednak zaliczyć poręczny tryb Always On z pomocniczymi powiadomieniami, które można ustawić według własnych upodobań.
Właściwości
W przeciwieństwie do Galaxy S21 z chipsetem Exynos, Galaxy S21 FE posiada procesor Snapdragon 888, notorycznie odpowiedzialny za zwiększoną emisję ciepła. Tego właśnie dowodzą benchmarki: po czterech sesjach kłusowania wyniki są fatalne. Ale to zachowanie nie różni się od jego odpowiedników z tymi samymi "trzema ósemkami".
W codziennym użytkowaniu podstawowa wersja z 6/128GB wystarczy do szybkiego korzystania z menu i uruchamiania gier z maksymalną grafiką. Smartfon potrafi się jednak nagrzać podczas wykonywania prozaicznych zadań, takich jak przeglądanie stories na Instagramie czy wiadomości na Telegramie.
Zauważmy, że nie ma slotu na kartę pamięci, więc jeśli jesteście przyzwyczajeni do noszenia ze sobą maksymalnej ilości danych, to spójrzcie w stronę starszej wersji z 8 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej.
Jeśli chodzi o łączność, to zwykły zestaw: technologia dual sim, najnowocześniejszy Bluetooth 5.2 i szybkie Wi-Fi 6, a nawigacja też jest w porządku. Szkoda, że nie ma obsługi eSIM, ale NFC jest - płać telefonem gdziekolwiek chcesz.
Aparat Samsunga Galaxy S21 FE
Zespół aparatu został zaprojektowany w tym samym stylu, co w Galaxy S21: to niewielki obszar z trzema otworami na górze. Same aparaty w smartfonie nie pochodzą jednak z modelu S21, a z progenitury S20 FE. Tak więc jakość obrazu nadal nie dorównuje flagowcom z 2021 roku. Jednak aparat nadal jest dobry, a zdjęcia są tego przykładem.
Ogólnie rzecz biorąc, jakość aparatu w Galaxy S21 FE jest bardzo dobra, ale jednocześnie dziwi fakt, że aparaty w smartfonie pochodzą z urządzenia poprzedniej generacji. Nie wdając się zbytnio w szczegóły, częściej niż w niemal każdych warunkach zdjęciowych otrzymujemy konsekwentnie przyzwoite rezultaty: zdjęcia są jasne, nasycone, o naturalnych kolorach i dobrej szczegółowości.
Sprawdź też: Samsung Galaxy S21 vs Galaxy S20 - co wybrać i dlaczego
Zobacz także: Jaki telefon z czystym Androidem wybrać?
Autonomia
Podoba nam się to, że rozładowanie w tle jest minimalne - jeśli nie zostawiamy telefonu na noc z ładowaniem, to w trybie czuwania pobiera tylko 1-3% przez 8-10 godzin.
Smartfon nie tylko otrzymał większy ekran, ale także baterię o większej pojemności. S21 FE dostaje 4,500 mAh w porównaniu do 4,000 mAh w S21. W praktyce różnica w czasie pracy jest nieznaczna - smartfon często dożywa do końca dnia na jednym ładowaniu, ale w kwestii oszczędzania energii nie ma nic specjalnego.
Ewentualnie można spróbować przełączyć się z trybu 120Hz na 60Hz, ale w naszym przypadku nie zauważyłem żadnej różnicy w czasie pracy na baterii.
Ładowanie przewodem o mocy 25W nie jest czymś, co można by nazwać superszybkim, więc smartfon potrzebuje 1,5 godziny na pełny cykl od 0 do 100%. Jest też ładowanie bezprzewodowe i odwrotne ładowanie bezprzewodowe.
Wniosek
W świecie smartfonów Samsunga dość łatwo się pogubić: czasem firma zbiera się do kupy, wypuszcza nowe serie czy modele o zrozumiałym przeznaczeniu, ale potem nagle schodzi na manowce i powstają urządzenia takie jak Galaxy S21 FE. Nie możemy powiedzieć, że jest zły, nie - po prostu jego następca, Galaxy S21 FE, gubi się na tle "zwykłego" Galaxy S21.
0 Komentarze