Na początku roku Xiaomi zaprezentowało kolejny fajny nowy produkt - smartfon nowej generacji Xiaomi Redmi Note 9 Pro. W porównaniu z poprzednimi wersjami smartfonów Xiaomi, urządzenie to otrzymało kilka znaczących ulepszeń, dzięki którym natychmiast przyciągnęło uwagę koneserów nowoczesnych gadżetów. Naszym zdaniem Xiaomi Redmi Note 9 Pro był najlepszym produktem Xiaomi pod względem stosunku jakości do ceny wśród modeli wydanych w 2020 roku. I choć producent ma jeszcze kilka miesięcy na wypuszczenie jeszcze bardziej udanego modelu, to smartfon Redmi Note 9 Pro raczej nie straci swojej pozycji. Gadżet ma sporo zalet, a nasza recenzja Xiaomi Redmi Note 9 Pro będzie tego najlepszym dowodem.
Specyfikacja Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Smartfon wyposażony jest w bardzo wydajny pakiet, którego głównymi cechami są:
- - Czterokamerowa kamera o rozdzielczości 64MP na poziomie flagowym, nadaje się do filmowania w każdym środowisku;
- - Wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 720G (8 rdzeni do 2,3 GHz);
- - Bateria o dużej pojemności 5020 mAh z możliwością szybkiego ładowania (30W);
- - Przyzwoita ilość wbudowanej pamięci RAM i fizycznej (6/64 i 6/128 GB).
Wizualnie smartfon przypomina swoich poprzedników - Note 7 Pro i Note 8 Pro. Materiałem użytym do wykonania tylnego panelu jest tutaj szkło błyszczące - lśniące i tworzące dobre odbicie podczas patrzenia na pokrywę pod kątem 90°. Wadą takiej powłoki jest jej matowość, ale dzięki pokryciu można zapomnieć o tej wadzie. Obudowa nie jest wodoszczelna, choć pozostaje symboliczna ochrona przed zachlapaniem.
Aparat znajduje się ściśle w centrum (patrząc od strony szerokości), a obiektywy ułożone są w kształcie kwadratu. Tuż pod nim znajdują się elementy lampy błyskowej. Na zdjęciu reklamowym kamera wygląda jak naturalna część etui, ale w rzeczywistości nieco wystaje, więc przy nieostrożnym obchodzeniu się z nią można przyczepić się do kieszeni lub innych części ubrania. Markowe etui do Xiaomi Redmi Note 9 Pro (naprawdę niezbędny przedmiot) pomaga jednak uniknąć kłopotliwych sytuacji i chroni aparat przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Istotną innowacją w Redmi Note 9 Pro jest osadzenie skanera linii papilarnych bezpośrednio w bocznym przycisku zasilania. Ta opcja jest bardzo wygodna. Klawisze głośności znajdują się w swoich zwykłych miejscach. Mimo dość dużych rozmiarów telefonu, dość łatwo dotrzeć do mechanicznych przycisków funkcyjnych, choć początkowo wymaga to nieco czasu na dostosowanie się (jeśli właściciel gadżetu korzystał wcześniej ze stosunkowo małych telefonów). Port USB Type-C oraz gniazdo słuchawkowe znajdują się na spodzie urządzenia. Sloty na karty Nano-SIM i MicroSD znajdują się po lewej stronie.
Designu smartfona Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie można nazwać wyjątkowym. Jest konserwatywny, ale wygląda bardzo reprezentacyjnie. Gadżet można nazwać nieporęcznym, ale parametr ten jest względny. Postrzeganie wielkości urządzenia zależy w dużej mierze od przyzwyczajeń i wielkości dłoni użytkowników.
Wyświetlacz Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Rozmiar ekranu wynosi 6,67 cala, a wyświetlacz zajmuje niemal całą powierzchnię ciała. Stosunek wysokości do szerokości wynosi 20:9. Integralność wyświetlacza jest "zniszczona" jedynie przez niewielkie wycięcie na aparat. Sam ekran obsługuje oglądanie plików w formacie FHD + o rozdzielczości 2400x1080 pikseli. Kontrast ma wartość 1500:1, co zapewnia wyraźne wyświetlanie kolorów i odcieni, nawet przy domyślnych ustawieniach.
Wyświetlacz w Xiaomi Redmi Note 9 Pro ma jeszcze kilka innych fajnych cech. Wystarczająca jasność pozwala dostrzec nawet najciemniejsze obrazy, a specjalny tryb czytania pozwala cieszyć się czytaniem literatury i korespondencji przy każdej pogodzie. Posiada też technologię multitouch. Jedynym minusem jest niezbyt wysoka (60 Hz) częstotliwość odświeżania. Zwłaszcza gdy porównamy Xiaomi Redmi Note 9 Pro do droższych modeli z 90 Hz. Z tym, że różnica w cenie jest nieporównywalna.
Sprawdź także: Recenzja Samsunga Galaxy S21 FE
Aparat fotograficzny Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Model ten posiada poczwórny aparat fotograficzny z głównym modułem 64MP. Dodatkowo w skład systemu wideo wchodzą 3 moduły (odpowiednio 8, 5 i 2 MP). Aparat posiada autofokus i dziesiątki ważnych opcji, od wyboru trybu i funkcji stabilizacji po korekcję zniekształceń i znak wodny.
Aparat smartfonu Xiaomi Redmi Note 9 Pro obsługuje wiele formatów przechwytywania wideo. W trybie 4K zapewnia rejestrację obrazu z prędkością 30 klatek na sekundę, w Full HD - do 60 klatek na sekundę. Jest opcja nagrywania wideo w zwolnionym tempie z prędkością od 120 do 960 kl.
Warto wspomnieć o jakości nagrania. Aparat główny telefonu charakteryzuje się takimi funkcjami jak:
- - zaawansowane możliwości kolorystyczne;
- - doskonały zakres dynamiczny;
- - doskonałe odwzorowanie kolorów i tonów.
Są też wady, choć te są względne. Przede wszystkim jest to miękkość zdjęć. W niektórych scenach szczegółowość jest dość uboga ze względu na brak odpowiedniej ostrości. Jest też lekka ziarnistość na zdjęciach poniżej 12 megapikseli, choć ten efekt można zauważyć dopiero przy ukierunkowanym wyszukiwaniu.
Smartfon Note 9 Pro bardzo dobrze radzi sobie w trybie portretowym. Autofokus i opcja uchwycenia szerokiego kadru dają sporo ciekawych możliwości. Dodatkowo urządzenie posiada wbudowaną funkcję optymalizacji obrazu, dzięki czemu zdjęcia (jak również filmy) są doskonałej jakości.
Tryb nocny nie robi przesadnego wrażenia. Jakość obrazu jest znacznie lepsza niż w poprzednich smartfonach Xiaomi, ale w słabym świetle otoczenia zdjęcia są ziarniste. Jest to jednak częsty problem wielu nowoczesnych smartfonów. Urządzenia Xiaomi nie wyróżniają się w negatywny sposób.
Przednia kamera o rozdzielczości 16 megapikseli pozwala na robienie wysokiej jakości selfie i kręcenie filmów w zwolnionym tempie z prędkością do 120 kl/s. Aparat ten obsługuje kilka trybów, w tym fotografię panoramiczną i portretową z opcją rozpoznawania twarzy. Pełna lista usprawnień oprogramowania jest wbudowana w domyślną funkcjonalność telefonu.
Oprogramowanie Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Urządzenie działa na MIUI 11, więc posiada typową funkcjonalność smartfonów Xiaomi i obsługuje szereg autorskich aplikacji (z których spora część jest preinstalowana przez producenta) - zarówno tych przydatnych, jak i mało przydatnych. Europejska wersja nie ma prawie żadnych reklam (jak również aktualizacji), ale chińska ma więcej niż wystarczająco dużo spamu.
W smartfonie znajdziemy jednak nie tylko reklamy, ale także wiele przydatnych aplikacji. Korzystanie z proponowanej funkcjonalności pozwala użytkownikom znacznie przyspieszyć procesy, w tym wyszukiwanie informacji, przesyłanie plików, pracę z oficjalnym magazynem Mi Cloud, a nawet zarządzanie inteligentnymi urządzeniami Xiaomi. Pełną listę dostępnych aplikacji można znaleźć bezpośrednio w telefonie - w menu zainstalowanych aplikacji i aktywnych procesów.
Sprawdź też: Xiaomi Redmi Note 8 Pro i Redmi Note 9 Pro - porównanie
Xiaomi Redmi Note 9 Pro - wydajność
Inżynierowie firmy postanowili wyposażyć smartfon Redmi Note 9 Pro w procesor Snapdragon 720G z akceleratorem graficznym Adreno 618, choć fani produktów marki byli zaskoczeni tą decyzją. Procesor należy do klasy średniej i nie może pochwalić się najwyższymi prędkościami (częstotliwość do 2,3 GHz). Działa jednak bardzo stabilnie, a jego moc wystarczy do uruchomienia dowolnych aplikacji mobilnych (w tym tak wymagających gier jak PUBG na maksymalnych ustawieniach).
Pojemność pamięci RAM wynosi 6 GB, a pamięci fizycznej 64-128 GB. Polecamy zakup Redmi Note 9 Pro ze 128 GB pamięci i 6 GB RAM, bo więcej (w stosunku do minimalnego standardu) miejsca na pewno nie zaszkodzi.
Xiaomi Redmi Note 9 Pro - bateria
Ten element designu jest jedną z głównych cech smartfona. Zazwyczaj Xiaomi umieszcza w swoich telefonach baterie o pojemności 4000-4500 mAh, ale w przypadku Redmi Note 9 Pro dokonano innego wyboru. Mamy tutaj baterię o pojemności 5020 mAh, której pojemność wystarczy na aktywne korzystanie z telefonu przez 1-2 dni. W trybie maksymalnego obciążenia urządzenie jest w stanie pracować 6-12 godzin (w zależności od charakteru testów).
W kwestii autonomii smartfon nie ma sobie nic do zarzucenia. Ładowanie baterii również zajmuje odpowiedni czas. Przy standardowej ładowarce (18W) proces ten trwa około 2 godzin. Dzięki opcji szybkiego ładowania (30W) pełne naładowanie baterii przywracane jest w około godzinę.
Xiaomi Redmi Note 9 Pro - wynik końcowy
Xiaomi wciąż zachwyca fanów wysokiej jakości smartfonami, a recenzowany dziś model całkiem dobrze wpisuje się w tę definicję. Świetny aparat, doskonała specyfikacja, przystępna cena Xiaomi Redmi Note 9 Pro - wszystkie te parametry pozwalają uznać zakup takiego smartfona za absolutnie logiczną decyzję. Zwłaszcza, że w sprzedaży są wszystkie warianty tych telefonów - od budżetowego Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 64 GB po najbardziej zaawansowany model Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 128 GB. To użytkownik decyduje, które urządzenie wybrać, choć my radzilibyśmy kupić to drugie, gdyż tylko ono pozwala na odblokowanie pełnej funkcjonalności telefonu.
0 Komentarze